SSU Stockholm

SSU Stockholm representerar 1000 engagerade ungdomar i Stockholms kommun, vi är organiserade i geografiska klubbar, studentklubbar, fackligt och en klubb som riktar sig till lite äldre medlemmar. Brinner du lite extra för någon specifik fråga? Då finns SSU Stockholms nätverk och utskott. 
SSU Stockholm kämpar för att få bort klassklyftor, rasism och sexism. För en stad utan barnfattigdom och diskriminering. Kom med i kampen för ett rött Stockholm!

Hitta din klubb

stadgar & Politik

Gå gärna med i SSU Stockholms facebookgrupp för kontinuerliga uppdateringar om kampanjer, kurser, demonstrationer m.m.

Kontakta oss

Fannie Vestermark

Fannie Vestermark

Distriktsombudsman 073-775 78 02 fannie.vestermark@ssu.se
Mer om mig

Maria-Elsa Salvo

Ordförande | Ansvarig Press & Tjejnätverket 073-664 23 13 melsa.salvo@gmail.com
Mer om mig

Alexander Petersson

Vice ordförande | Ansvarig Café Socialism alexander.b.petersson@gmail.com
Mer om mig

Daniel Vencu Velasquez Castro

Studieledare | Studier danielvencuvelasquez@gmail.com
Mer om mig

Alexander Suliman

Internationell ledare | Ansvarig Internationella utskottet sulimanalexander@gmail.com
Mer om mig
Andreas Lind

Andreas Lind

Vice facklig ledare | Ansvarig kampanj-och aktivismnätverket andreas.ga.lind@gmail.com
Mer om mig

Mariam Asghari

Ordinarie ledamot | Separatistiskt nätverk för rasifierade mariam.asghari98@hotmail.com
Mer om mig

Sebastian Panzar

Ordinarie ledamot | Ansvarig Repskottet och klubbordförandekonferens sebastian_panzar@hotmail.com
Mer om mig

Emmelie Renlund

Facklig ledare | Ansvarig Fackliga utskottet emmelie.renlund@byggnads.se
Mer om mig

Lello Amin

Ordinarie ledmot | Tjejnätverket lello.amin@gmail.com
Mer om mig

Johanna Dannemann

Ordinarie ledmot - Entledigad
Mer om mig

José Suarez Huayra

Kassör | Ansvarig Ekonomi jsuarezhuayra@gmail.com
Mer om mig
  • RT : Det kanske är mer motiverat att redovisa vad moderaternas ekonomiska politik kostat Sverige? Hög arbetslöshet och stora b…

Hälsa på/skicka brev

SSU Stockholm
Sveavägen 68
111 81 Stockholm

Besöksadress

Sveavägen 68

Leveransadress

Luntmakargatan 53

Ring oss

Mobil

076-165 08 17