Skåne

SSU Skåne är SSU:s sydligaste distrikt och består av klubbar runt om i hela Skåne Län. Skåne-distriktet grundades redan 1917 och har sedan dess drivit radikal socialdemokrati och haft framträdande socialdemokrater som August Palm, Axel Danielsson och Ernest Wigforss i sin skara. Idag samlar vi snart 1000 unga socialister som organiserar sig i lokala klubbar, tjejnätverk, nätverk och facket.

SSU Skåne driver främst frågor som välfärd, jämställdhet, arbete och bostad. Inom dessa kategorier ryms flera utav de idéer och tankar som vi menar är viktiga för rörelsen. Vill du också vara med och skapa ett jämlikt samhälle? Kom med i kampen genom att kontakta din lokala klubb eller kontaktpersonerna på denna sida!

Kontakta oss

Rizwan Elahi

Rizwan Elahi

Ordförande | Ansvarig Front söder 073-592 47 17 rizwan.elahi@ssu.se
Mer om mig
Mediha Ahmadi

Mediha Ahmadi

Vice ordförande | Studieledare mediha.ahmadi@fritidsforum.se
Mer om mig
Electra Ververidis

Electra Ververidis

Distriktssekreterare | Ansvarig tjejnätverket 070-974 68 56 electra.ververidis@ssu.se
Mer om mig
Norbert Mayer

Norbert Mayer

Kassör | Ansvarig ekonomi norbert.mayer@me.com
Mer om mig
Mansour Ahmed

Mansour Ahmed

Ledamot | Ansvarig personal ahmed.mansour@transport.se
Mer om mig
Amanda Svensson

Amanda Svensson

Ledamot | Ansvarig tjejnätverket & medlemsvård amandasve@msn.com
Mer om mig
Arwin Sohrabi

Arwin Sohrabi

Ledamot | Ansvarig kommunikation samt intern & extern påverkan arwin.s@hotmail.se
Mer om mig
Karina Cubilla

Karina Cubilla

Ledamot | Facklig ledare karre2000@hotmail.com
Mer om mig
Mariam Matar

Mariam Matar

Ledamot | Ansvarig tjejnätverket & medlemsvärvning mariam-cloe@hotmail.com
Mer om mig
Menaid Nocic

Menaid Nocic

Ledamot | Ansvarig kampanj menaidnocic@gmail.com
Mer om mig
Qasim Cheema

Qasim Cheema

Ledamot | Internationell ledare qasim1994@hotmail.com
Mer om mig
Ali Reza Yakhdani

Ali Reza Yakhdani

Ombudsman Malmö-kretsen | Tjänstledig 27/3-1/5 ali.reza.yakhdani@ssu.se
Mer om mig

Hälsa på/skicka brev

SSU Skåne
Olof Palmes plats 1
214 44 Malmö

Ring oss

Tel

040 660 73 04

Mobil

0707 123 306