2010-01-15

SSU storsatsar mot främlingsfientlighet

Idag startar SSU-förbundet ett av sina största projekt inför den kommande valrörelsen. Projektet heter "Den främlingsfientliga utmaningen" och syftar till att hålla Sverigedemokraterna utanför riksdagen. För att lyckas med det kommer SSU att resa runt i landet och storsatsa på information, utbildning och debatträning bland unga, men även erbjuda allmänheten information för att stärkas i arbetet mot de främlingsfientliga krafterna.

 

SSU kommer också att göra en särskild satsning för att utbilda demokratiambassadörer som ska leda det regionala arbetet kring dessa frågor i valet. Demokratiambassadörernas uppgift kommer framförallt att vara att möta väljare och informera om flykting- och demokratifrågor, men också att utbilda arbetarrörelsen internt och ta debatten med de främlingsfientliga när det behövs.

Demokratiambassadörerna kommer att få genomgå en spetsutbildning för att lära sig allt om Sveriges flyktingpolitik, segregation, diskriminering och även hur de främlingsfientliga krafterna agerar i landet. Ambassadörerna ska specialtränas i debatteknik och muntlig framställan samt få göra en rad studiebesök för att ytterligare fördjupa sina kunskaper inom de olika områdena.

Är du intresserad av att utbildas till demokratiambassadör? Skicka in en ansökan till SSU:s projektledare och demokratisamordnare Magnus Manhammar på email magnus.manhammar@ssu.se. Det enda kriteriet är att du ska ha fyllt 18 år, men erfarenheter av antirasistiskt arbete, flykting- och demokratifrågor samt debattvana är meriterande.

Din ansökan ska innehålla en kortare presentation av dig själv. En text om varför du vill bli demokratiambassadör samt gärna en förteckning på dina tidigare erfarenheter. Sista ansökningsdatum är den 29 januari och besked om du kommit med kommer den 1 februari.

Demokratiambassadörsutbildningen genomförs tillsammans med Socialdemokraterna och Tidskriften Expo och kommer primärt att hållas under tre helger i vår. Dessa helger är den 19-21/2, 5-6/3 samt den 7-8/5.


busy

Prenumerera på RSS

Article Interaction

SENASTE NYHETERNA

2010-03-09

SSU tältade mot…

Under tisdagen tältade SSU:are i Haninge Centrum för att visa hur bostadsbristen drabbar unga i…

Läs mer »

2010-03-08

Ljusmanifestation den 8 mars…

Idag, måndagen den 8 mars, uppmärksammar SSU internationella kvinnodagen genom en…

Läs mer »

DISTRIKTSNYHETER

2009-04-29

Stor kampanjdag mot Reinfeldt

I lördags arrangerade SSU Örebro en stor kampanjdag mot regeringen Reinfeldt när Moderaterna…

Läs mer »

2009-04-29

SSU Östergötland kräver…

Många ungdomar är arbetslösa i Östergötland. I ett antal kommuner - däribland Finspång och…

Läs mer »

2009-04-29

”Behåll Bussiga kortet”

I onsdags demonstrerade SSU Gotland tillsammans med Grön Ungdom och Ung Vänster mot att Bussiga…

Läs mer »