Nyheter

Ljusmanifestation för öppenhet, demokrati och engagemang
2011-07-26 16:45
För att sörja och hedra offren vid terrordåden i Norge arrangeras en ljusmanifestation under fredagen den 29 juli på Sergels torg i Stockholm.
En vecka efter att de fruktansvärda händelserna i Norge chockade världen vill vi bjuda in till en minnesstund för att visa stöd till offren i terrordåden. Tal av bland andra Ingvar Carlsson, Beatrice Ask, Jonas Gardell, Mona Sahlin, Seher Yilmaz och SSU:s ledning.
Musik av Laleh och Sarah Dawn Finer.
Vi vill visa att vi är många som lider med det norska folket och står upp för värderingarna om öppenhet, tolerans och mångfald. Vi uppmanar alla som vill visa sitt deltagande att komma till Sergels torg på fredag.
Datum: Fredag den 29 juli
Tid: 17.00
Plats: Sergels torg i Stockholm
Mer information och fullständigt program kommer inom kort att finnas på hemsidan.
För upplysningar och kommentarer, kontakta Marcus Strinäs, presskontakt, på 073-519 01 07 eller Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen
Senast uppdaterad 2011-07-28 18:09
SSU i media
Kommande händelser
torsdag 31 maj
Sista ansökan om volontär till SSU:s Burmaprojekt
fredag 13 juli - fredag 20 juli
Ecosy Summer Camp
torsdag 9 augusti - söndag 12 augusti
Mellanvalslägret 2012


